Archiwum

Nawigacja

Plan zajęć

 

 

 
 

Strona główna

XVI Dzień Papieski

 

XVI   DZIEŃ PAPIESKI - „ BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA”

 

16 października mija 38 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II.

                   W 1978 roku Rzym był dla mnie miejscem odległym  - znanym wyłącznie z lekcji historii. Kiedy Polak został Papieżem, Rzym stał się realny, bliski i otwarty.. bo taki był nasz papież.

Kolejna rocznica skłania nas do refleksji nad nauczaniem i dziełem Świętego Jana Pawła II.

Wystawa prac plastycznych, która powstała by uczcić tak wielkiego Polaka to tylko niewielki gest, by nie zapomnieć tego wspaniałego dziedzictwa, polskiej historii, w które tak pięknie wpisał się Syn tej ziemi; Karol Wojtyła.

Gdy dokoła mówią językami, dźwięczy pośród nich jeden: nasz własny..

W spotkaniu z młodzieżą zgromadzoną na wzgórzu Lecha  Ojciec Święty jakże mocno podkreśla wartość i wagę dziedzictwa, pochodzenia …  

„ W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Żyją w nich jego dzieje. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu.

Te słowa mówi do was człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom.

Mówiąc do Was młodych, w ten sposób, pragnę przede wszystkim spłacić dług, jaki zaciągnąłem wobec tego wspaniałego dziedzictwa, jakie zaczęło się od Bogurodzicy. I proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!

 / fragment przemówienia Ojca Św. / 1979r/

 

Kiedy myślę: Ojczyzna, szukam drogi, która zbocza przecina…

Więc schodzimy ku tobie, ziemio, ziemio naszych upadków i zwycięstw, która wznosisz się we wszystkich sercach…

Ziemio, która nie przestajesz być cząstką naszego czasu.

Ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń.     /Jan Paweł II /

 

                           Ojcze Święty Janie Pawle II .. PAMIĘTAMY

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy

ul. Staszica 16

27-200 Starachowice

tel/fax 41 274 71 73

e-mail: soswstce@pro.onet.pl

Logowanie